Bez kategorii

Czytanie ze zrozumieniem 1 cd

POZIOM ROZSZERZONY

Dla zdających maturę na poziomie rozszerzonym, zadanie bardzo podobne: Waszym zadaniem jest jednak wstawienie zdań do tekstu tak aby był on spójny i logiczny. Niemniej jednak, sposób rozwiązywania tego zadania będzie bardzo podobny jak dla poziomu podstawowego:

  1. Przeczytaj wszystkie zdania żebyś wiedział jakie masz opcje.
  2. Przeczytaj pierwszy fragment, a następnie ponownie przeczytaj każde ze zdań i sprawdź czy nie pasowałoby ono do tego tekstu. Jeśli któreś ze zdań Ci pasuje (nawet jeśli nie jesteś do końca pewien), postaw literkę którą jest oznaczone obok luki. Jeśli do danej luki pasują Ci dwa zdania – zapisz obie literki, jeśli trzy – zapisz trzy.
  3. Zrób dokładnie to samo z lukami 2, 3 i 4. Nawet jeśli przy którejś luce masz już daną literkę , a pasuje Ci także przy luce 2 i 3, zapisz ją również.
  4. Po przeczytaniu wszystkich fragmentów, przy każdej z nich będziesz miał coś zapisanego. Wróć do tych, gdzie postawiłeś dwie-trzy literki, i ponownie przeczytaj tekst, szukając tego szczegółu, który sprawi że akurat to zdanie będzie lepsze od innych. Myśl przy tym logicznie – jeśli np. przy luce 2 zapisałeś : A i D, a przy luce 4 masz tylko literkę D, to wiadomo, że w 2 będzie A.
  5. Przenieś rozwiązanie na kartę odpowiedzi – i pamiętaj – nie zostawiaj żadnej luki bez odpowiedzi. Nawet jeśli nie masz pojęcia co tam wstawić  – zawsze jest szansa na to, że trafisz.
  6. Nie bój się pisać i mazać po arkuszu egzaminacyjnym, po tekście itd. – nikt na to nie patrzy!

Czas na zadanie:

Przeczytaj tekst, z którego usunięto cztery fragmenty. Wpisz w luki 1-4 litery, którymi oznaczono brakujące fragmenty A-E, tak aby otrzymać spójny i logiczny tekst. Uwaga: Jeden fragment został podany dodatkowo i nie pasuje do żadnej luki.

A. Thus, maps are becoming social. Many navigation applications for mobile phones are incorporating live updates from their community of users to give commuters tips on how to avoid traffic jams.

B. And in the years to come the way we interact with maps will undergo even more transformations.

C. It’s said that about one billion hours of travel time and 3.5 billion litres of fuel are saved globally due to improved navigation.

D. Nevertheless, there is no doubt that such services can improve the accuracy of maps to the benefit of all.

E. They may be talking to us, too. Words are some times better than pictures, particularly if you don’t want to keep stopping to look at your smartphone.
[mlw_quizmaster quiz=7]


Wróć do: Poziom podstawowy

PLIKI DO POBRANIA:

Poziom rozszerzony – tekst + odpowiedzi

 

Dodaj komentarz