Jak przełamać strach przed mówieniem?

Odwieczny problem uczących się angielskiego – młodych, starych, początkujących i nieco bardziej zaawansowanych. Niektórzy mówią, że jedynym skutecznym sposobem jest wyjazd do kraju anglojęzycznego. Czy na pewno? Wiadomo, że na pewno jest to świetna okazja do zetknięcia z językiem i w odpowiednich warunkach na pewno można zrobić świetny postęp, jednakże znam takich, którzy nigdy nie byli w Anglii i pięknie mówią, jak i takich którzy pomimo pobytu tam – ciągle mają z tym problem.

Jak więc przełamać strach przed mówieniem, nie wyjeżdżając?

Po prostu mów! Łatwo mówić, tylko jak to zrobić? Poniżej przygotowałam dla was kilka wskazówek:

TIP 1

Zacznij od czytania na głos. Oswój się z dźwiękiem swojego głosu w języku angielskim. Niejednokrotnie twój ton głosu będzie brzmiał inaczej, ale przede wszystkim gdy już zaczniesz mówić, nie będziesz czuł się tak dziwnie.

TIP 2

Weź przykładowe zdanie z podręcznika. Otwieram najbliżej leżącą książkę na dowolnym tekście i widzę:
„On the outskirts of the town, there is a special district”.  Przeczytaj na głos. Teraz wybierz sobie część zdania, którą będziesz zmieniał, np. a special district. W jego miejsce wstawiaj dowolne elementy, które mogą znajdować się na obrzeżach miasta (on the outskirts of the town), np. a church, a cinema, a library. Oczywiście nie zapisuj tego – mów na głos, tak szybko jak potrafisz, np. :

On the outskirts of the town, there is a church.
On the outskirts of the town, there is a library.
On the outskirts of the town, there is a cinema.

Jak to działa?
a) Poćwiczysz mówienie na głos;b) Poćwiczysz użycie nowo poznanego słownictwa;
c) Zautomatyzujesz użycie pewnej struktury. Niby dlaczego każdy potrafi powiedzieć – Don’t worry? Ano dlatego że struktura ta została zautomatyzowane poprzez nieustanne podśpiewywanie piosenki: Don’t worry, be happy!

Oczywiście, możesz to zastosować z dowolnie poznaną strukturą, np.
Could you tell me…
a) Could you tell me where the post office is?
b) Could you tell me where I can find a doctor
etc.

TIP 3

Możliwe że spotkałeś się kiedyś z metodą pisania bloga w celu wzbogacenia swojego słownictwa. Spróbuj zrobić to samo – w formie ustnej. Opowiedz sam sobie wszystko co wydarzyło się danego dnia, lub dzień wcześniej. Co Cię wkurzyło? Co sprawiło że się uśmiechnąłeś? Jaki film widziałeś? Szukaj słownictwa – jeśli nie znasz – znajdź w słowniku i zacznij od początku. Możesz się nagrywać i odsłuchiwać. Możesz to robić pod prysznicem, na spacerze, gdziekolwiek jesteś.

TIP 4

Spójrz na listę pytań egzaminacyjnych (np. Pytania na maturę ustną). Wybierz sobie pytanie i zacznij na nie odpowiadać, sam dla siebie. Jeśli chcesz, możesz usiąść z kolegą lub z koleżanką – zawsze lepiej mówić do kogoś niż do siebie samego;) Jeśli nie pamiętasz słówek – sprawdź w słowniku i zacznij od nowa.

TIP 5

Znajdź sobie swojego obcokrajowca do rozmów. Pełno jest takich osób na Skypie, istnieją specjalne strony poświęcone poznawaniu ludzi przez Internet (np. www.interpals.net , www.penpalworld.com ), gdzie możesz znaleźć międzynarodowych znajomych. Zawsze możesz po wymianie kilku maili, zacząć rozmawiać z nimi na Skypie.

TIP 6

Mówiąc – nie przejmuj się gramatyką. Ciągłe myślenie o niej, zastanawianie się jakiego czasu użyć, czy na pewno poprawnie się wyrażasz – będzie tylko Cię blokować. Zauważ że nawet w języku polskim, który jest naszym językiem narodowym, ciężko znaleźć osobę, która mówi nieustannie poprawnie. Tak samo jest z angielskim. Wbrew pozorom – zarówno na egzaminach, jak i w życiu – najlepiej dają sobie radę osoby, które olewają gramatykę i mówią na zasadzie: „Kali jeść, Kali pić”. Oczywiście, nie przeginaj też w drugą stronę – jednakże najpierw zacznij mówić, dopiero potem pracuj nad swoją poprawnością.

TIP 7

Znajdź na youtube wywiad z osobą anglojęzyczną którą lubisz. Co chwilę zatrzymuj i staraj się powtórzyć, co dana osoba powiedziała. Oczywiście ze zrozumieniem. Niby takie małpkowanie, ale zauważ jak dziecko uczy się języka? Właśnie poprzez powtarzanie. Jak już powtórzysz parę razy pewne wypowiedzi, o wiele łatwiej będzie Ci sformułować Twoje własne myśli.

TIP 8

Jak tylko sobie przypomnisz, próbuj przetłumaczyć sytuację, którą właśnie zaobserwowałeś/w której uczestniczyłeś, na język angielski. Np. najprostsza sytuacja, w sklepie samoobsługowym.
– Czy to Twoje zakupy?
– Tak.
– 12,50. Karta, gotówka?
– Karta.
– Proszę wprowadzić pin i zatwierdzić zielonym.

– Paragon i potwierdzenie zapłaty. Dziękuję i życzę miłego dnia.
– Dziękuję/Do widzenia.
Zobacz – niby taka banalna sytuacja, ależ ile życiowych zwrotów! Wracając do domu, spróbuj ją sobie odtworzyć po angielsku. Nawet jeśli nie możesz tego zrobić na głos – zrób to w myślach. Na pewno Ci to pomoże.

TIP 9

Zacznij śpiewać swoje ulubione piosenki. Niekoniecznie z głowy. Wybierz sobie jedną piosenkę dziennie/tygodniowo, znajdź do niej słowa, i najpierw śledź wzrokiem tekst piosenki. Następnie, śpiewaj z wokalistą, aż tekst wejdzie Ci w głowę. Każdym kolejnym razem gdy usłyszysz ją w radio, będziesz mógł sobie podśpiewywać pod nosem, a przy tym – ćwiczyć użycie języka.

Mam nadzieję, że któraś z moich wskazówek przypadnie Ci do gustu, i pomoże w przełamaniu blokady językowej.

 

Dodaj komentarz